Soru:
Bir kutu eklemi yaparken, tahtanın genişliğini dişlerin düzgün görünmesi için nasıl hesaplarım?
Peter Grace
2015-05-11 03:02:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bazı kutu bağlantıları yaptım ve şu ana kadar dişlerin eşit aralıklarla yerleştirilmesini sağlamakta zorlandım; genellikle biraz kesilen bir iğne vardır. Kartın genişliğinin ne olması gerektiğini belirleyen bir denklem veya yöntem var mı? "Her zaman panonun dado setinin 2 katı kerfinin katı olduğundan emin olun?

Gördüğüm yaklaşım, eklemleri kesmek, ardından kutuyu bir diş çizgisine kadar kesmek ...
Benimkini şerit testere ile kestim, bu yüzden onları yerleştiriyorum, genellikle 1/2 "veya 3/4" dişler
Elbette toplam levha genişliği diş genişliğinin sadece bir katı mı yoksa bariz bir şeyi mi kaçırıyorum? X sayıda dişten kesirsel olarak daha geniş bir dipçik kullanıyorsanız, eklemleri oluşturduktan sonra enine doğru düzleme yaparsınız.
üç yanıtlar:
rob
2015-05-11 09:50:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pim genişliğinin bir katı alarak başlayın, ardından biraz daha ekleyin ve kutunun tüm kenarlarındaki tüm yuvaları / çentikleri kesin. İşiniz bittiğinde, her iki tarafı bir pim veya yuvanın kenarıyla aynı hizada kesin. Dilerseniz, monte edip yapıştırdıktan sonra düzeltebilirsiniz.

Dişlerin eşit aralıklarla yerleştirilmesini sağlamak için bir mastar kullanın. Popular Woodworking'de bir kutu bağlantı aparatının nasıl yapılacağına dair harika bir makalesi var ve Fine Woodworking'de bir kutu bağlantı aparatının nasıl çalıştığını gösteren güzel bir interaktif demosu var.

FWW'nin buna parmak eklemli jig dediğine dikkat edin, çünkü birçok kişi parmak eklem ve kutu eklem terimlerini birbirinin yerine kullanıyor, ancak şahsen ben dik açılı birleştirme versiyonunu farklılaştırmayı seviyorum düz birleştirme versiyonu da genellikle konik parmaklara sahip olduğundan, bir kutu bağlantı ve düz birleştirme versiyonu (örneğin, bir tahtayı "uzatmak" için) bir parmak eklem olarak.

Bir incra ibox cihazım var, ancak sorum daha çok tahtanın genişliğinin dişlerin tam katı olmamasıyla ilgiliydi, böylece bir taraftaki veya diğer taraftaki son diş diğerlerinden daha büyük olabilir. @keshlam'nin yorumunun muhtemelen soruma en iyi cevap olduğunu düşünüyorum
Caleb
2015-05-15 23:17:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

"Tahtanın her zaman dado setinin kerfinin 2 katı olduğundan emin olun?

Yarım parmakların üstte ve altta aynı olmasını istiyorsanız yan, öyleyse evet, parmak genişliğinin (veya dado kerf) çift bir katı kullanmak yeterli olacaktır.

Aynı tarafın üstünde ve altında tam parmak istiyorsanız, tek bir kat parmağınızı kullanın genişlik.

user5624
2018-10-07 05:55:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Herhangi bir kutu veya çekmece parmak bağlantı yüksekliği (W) verildiğinde, parmak genişliğini özel olarak boyutlandırmanız gerekir. Bunu yapmak için, üstte ve altta parmakların yapılandırılmasını istediğinize karar verirsiniz. Yukarıda belirtildiği gibi, herhangi bir tarafta aynı tarafta hem üst hem de alt parmaklara sahip tek sayıda parmağınız olacaktır, bu nedenle "f" her iki parçadaki parmakların ve yuvaların genişliğine eşitse, bir bütün istediğimiz yerde parmakların ve "yuvaların" tam sayısı n = 3 için o zaman f = 5; n = 4 -> f = 7; n = 5 -> f = 9; n = 6 -> f = 11; vb. Verilen bir n tamsayısı için f = n + (n-1) olduğunu söyleyebiliriz. Bu f = 2n-1'e indirgenir ve f (2n-1) W'ye eşit olmalıdır. Eşit parmaklarınızın ne kadar büyük veya küçük olmasını istediğinize bağlı olarak herhangi bir f'yi seçin. Bunu soran kişinin biraz düşünmesi gerekiyor, ancak bilin ki, ASLA güzel bir parmak genişliği boyutuna sahip belirli bir genişliğe sığacak güzel sayıda parmak elde edemeyeceksiniz. Örneğin, "W" nin kenarlarda 8 "yüksek olmasını istediğimiz çekmecenin yüksekliğine eşit olduğunu söyleyelim. Mantıksal olarak düşündüğümüzde, bağlantı için" güzel "bir n seçeceğiz, örneğin 14 diyelim. On dördü f = 27 elde ederiz. Bu nedenle W / f 0,296 "dır. Parmakları 0,296 "genişliğinde yaparsanız, çekmece tarafında veya ucunda hem üstte hem de altta tüm dış parmaklara sahip 14 parmak ve çekmece tarafında veya sonunda eşleşen 14" yuva "olacak şekilde mükemmel bir sayı elde edebilirsiniz. üstte ve altta bir "yuvaya" sahiptir ve TÜM parmaklar ve yuvalar tam olarak aynı genişlikte olacaktır! Üstte ve altta "yuvalar" bulunan tarafın, birleştirilecek tarafa göre bir daha az çıkıntı yapan parmağa sahip olduğunu unutmayın. Bunu anlamanın en iyi yolu, bir çizim çizip, eğer kabul edemiyorsan onu incelemektir. Yeterince uzun bakarsan, onun tarafını görebilirsin "dış parmaklar", üstte ve altta "dış yarıklara" sahip olan birleşme tarafına göre daha fazla çıkıntı yapan parmağa sahip olmalıdır ve bu, parmakların genişliği artı yarıkların genişliği, toplamı W'ye eşit olmalıdır ZORUNLU, 2n-1'in tam sayı olmasına yol açacak ortak genişlikte olmalıdır. "Tamsayı" olmak bir bütün anlamına gelir e Kesirli olmayan parmak ve yuva sayısı. Üstleri ve altları yarım parmak yapmak, soruna başka bir yönden saldırmaktır. Yeter, ha?

Oh, ve "kullanacağınız birkaç parmak genişliğini seçmek ve sonra onu 2n-1 ile çarpmak hile yapmaktır. Çekmece yüksekliği her zaman iş tarafından istenir, ekleminizdeki parmaklar değil! ... ve kesilmesi işi yaptıktan sonra daha da kötü!
Örnekte, parmak ekleminde birleştirilecek iki kenarın birinde on dört parmak ve on üç yuva olacağını ve diğer tarafta on dört yuva ve on üç yuva olacağını söyleseydim belki biraz daha net. Birleştirilen parçaların her birinde parmakların ve yuvaların toplam 27 olduğunu unutmayın. Evet, belki daha az çamurlu.
Bugün yazamıyorum - İkinci yorumu, ikinci parçada "on dört yuva ve on üç parmak olacak şekilde düzeltin.
Tamam, düzeltmeye çalıştığımda, bana yapamayacağımı söyleyen kırmızı bir kutu aldım, ama görünüşe göre yine de yaptı. Yani, boşver?
Merhaba, SE'ye hoş geldiniz. İlk olarak Cevap paragraflarında iki hızlı nokta arkadaşınızdır :-) Böyle büyük bir metin duvarından bilgi almak çok zordur. İkincisi, yeniden. İlk Yorumunuz, ahşap işçiliğinde hile yoktur. farklı kişilerin kabul edilebilir uygulama veya faydalı bir çözüm buldukları şey için farklı standartları vardır - ör. yeni bir çekmece oluşturmayı seçerler ve son yükseklik parmak yüksekliğiyle, mevcut bir aparat kullanılarak belirlenir, çünkü yenisini yapmak için zamanları yoktur, rahatsız edilemezler ya da sadece yapmazlar. Bir başkası için yeriniz var.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...