Soru:
Shot bardakları için iyi bir bitiş nedir?
Mike
2017-01-14 11:08:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yakın zamanda bir torna tezgahım var ve onunla oynadım, kabaca bir atış bardağı büyüklüğünde birkaç bardak yaptım. Kuzenim hemen onları benden satın almak istedi.

Alkole maruz kalmayı engelleyecek iyi bir bitiş olup olmadığına dair herhangi bir bilgi bulamadım. Poliüretan kaplama kullanan satılık bazılarını buldum ve tavsiye edilen gomalak gördüm. Aynı zamanda, çalışmadığını veya uzun sürmediğini belirten birçok bilgi gördüm.

Gomalak veya poli kısa vadede işe yarıyorsa, onları sadece yenilik için etrafta bulundurmak istiyorsam sorun değil. Ancak çabuk yıpranacak veya kısa sürede kötü görünmeye başlayacak bir şey satmak istemem.

Poly veya gomalak gibi makul bir süre dayanacak bir bitiş var mı?

Bence gomalakı sopadan çıkarabilirsin. Alkol, onu uygulama için çözmek için kullanılan şeydir ve çapraz bağlanmaz ya da bir malzemenin kuruduktan sonra orijinal çözücüsüne direnmesini sağlayan her ne ise. Kullanıcınız, ilk votka atışıyla iç gomalak içiyor olacak ve muhtemelen parmaklarına herhangi bir dökülme ile dışarının yapışkan olduğunu hissedecektir. İki aşamalı bir bitirmeyi düşünürdüm, ancak daha fazla uzmanlığa sahip olanların bu konuda fikir vermesine izin vereceğim. Muhtemelen hangi odun kullandığınızı belirtmek istersiniz.
Corian gibi, onları tahtadan başka bir şeyden dönüştürmeyi düşündünüz mü?
Çoğunlukla sadece işyerinde nakliyeden arta kalanları kullanabiliyorum. Bir sürü çam, biraz meşe ve kavak parçası. Corian yok. Biraz param olduğunda ...
Şimdi merak ediyorum. Kum ve boya veya temel leke ve poli üzerinde ve ötesinde ahşabın yeniden cilalama yönüne yeniyim. Yeşil / doğal ürünlerle de ilgileniyorum. Bambu kesme tahtamdaki yağı bir şişedeki maddelerden hindistancevizi yağına çevirdim. İşe yarıyor. Yüz ve el kremi yapmak için hindistan cevizi yağı ve balmumu da kullanıyorum. Şut gözlüğünüzdeki birinin veya her ikisinin sonucunun ne olacağını merak ediyorum. Garip bir şekilde bu siteyi bir palet projesini bitirmenin en iyi yolunu ararken buldum ve kendi sorumu cevaplamış olabilirim! düşünceler?
Dört yanıtlar:
Graphus
2017-01-14 15:18:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Benim tavsiyem, camları tahtadan yapmamaktır, bu yüzden onu hemen en baştan ortaya koyacağım.

Ahşabı su geçirmez hale getirmenin kesin yolu, onu bir filmi bitirin veya su geçirmez bir şeyle emprenye edin. Bunların her ikisi de evde mümkündür, ancak o zaman kullandığınız her şeyin gıda güvenli yönü hakkında endişelenmeniz gerekir. Bunu abartmak istemiyorum çünkü neredeyse tüm cilaların tamamen kürlendikten sonra doğrudan gıda teması için güvenli olduğu argümanıyla yan yana *. Bununla birlikte, alkollü içecekler, elbette, kullandığınız her ne olursa olsun, temas halinde olabilecek iki ana çözücü içerdiğinden özel bir endişe kaynağıdır.

ve gomalakın önerildiğini gördüm

o_O

İnternette okuduğunuz şeylere dikkat etmenin klasik bir örneği. Suya maruz kalmaya kötü tepki vermesiyle ünlü olduğu ve alkolde çözünür olduğundan, böyle bir şey için düz bir yüzle gomalakı nasıl önerebileceğini hayal edemiyorum. Bir atış bardağı için kullanılırsa, kelimenin tam anlamıyla yüzeyden yıkanacaktır! Shellac zehirli değildir, ancak yine de kendi içimde içmek istemem.

Gomalak veya poli kısa vadede işe yarıyorsa, o zaman onları sadece yenilik.

İyi bir poliüretan kaplama o zaman işinize yarayabilir. Açık olmak gerekirse, çok farklı bir şey olan su bazlı türden değil, yağ bazlı politen bahsediyorum (bazıları işe yarayabilir, bazıları ise daha çok bilinen bir miktar olan yağ bazlı kullanmak için kesinlikle en iyisi değildir).

Sıvı geçirmez olduğundan emin olmak için yüzeyde tam bir film oluşturmalısınız, yani minimum 3-4 kat inceltilmemiş vernik.

Makul bir süre dayanacak bir bitiş var mı

Açıkçası "makul bir süre" açık uçludur, ancak daha uzun süre dayanacak bir şey için, bilmediğim emprenye seçenekleri hariç, bir epoksi kaplama bu faturaya uyacaktır. Ancak epoksi esaslı kaplamalar ucuz değildir ve uygulama biraz zor olabilir.

Cila
Bununla bir test yapmak isteyip istemediğinizi bilmiyorum ama balmumu emdirmek, geleneksel ahşap ve deri içme kaplarının yöntemlerinden biridir. geçmişte su geçirmez.

Fikir, öğeyi erimiş balmumuna batırmaktır (yüzmemeleri için onları biraz ağırlıklandırmak isteyeceksiniz, evde cam mermer var mı?) ve havayı ve suyu yerinden oynatırken ahşap. Balmumunun vereceği mumsu yüzey hissi biraz rahatsız edici olabilir, ancak balmumları meşhur etkisizdir ve ne suda ne de alkolde çözünür değildir.


* Herkes buna katılmıyor ve bazıları çok güçlü bir şekilde aynı fikirde değil (örneğin,% 100 doğal olmadıkça hiçbir bitişin güvenli olmadığına inanıyorlar, sıvıyı tutmak için su geçirmezlik).

Pek çok alkollü içki ve likör (meşe) ahşap fıçılarda uzun süre yaşlanmıyor mu? Şimdiye kadar duyduğum tek "bitiş" içlerini yakmaktı. Bu nasıl mümkün olabilir?
@martineau Ne sorduğunuzu anladığımdan emin değilim, fıçıların sıvıyı nasıl tuttuğu bu mu? Eğer öyleyse, ahşap esasen su geçirmezdir (yıllar geçtikçe buharlaşarak yavaş yavaş sıvı kaybı olur).
Sanırım araba sürdüğüm şey, pek çok likörün tahta fıçılarda yaşlandırılması ve uzun süre alkol tutarken tutuyor gibi görünmesiydi - bu yüzden belki de çözüm, bardağın içini bitirmemektir uygun bir ahşap türünden yapıldıklarını varsayarsak).
@martineau Ah doğru, şimdi ne dediğini anlıyorum. Dikkat edilecek iki fark olsa da, birincisi Eli Iser'in cevabında bahsedilen bir şeydir, çok emici olan bir dönüşte açıkta kalan uç damarı vardır. İkincisi, dış kısım bitmişse ve iç kısmı ıslatıldıktan sonra çok dengesiz bir durum yaratacak ve muhtemelen çatlamaya yol açacaktır.
Bu, ABD'deki ilk bira kutuları hakkındaki muhtemelen uydurma hikayesini hatırlatıyor. Kutuların paslanmasını önlemek için, bir tür gomalakla kaplandılar ve bu tabii ki biraya sızarak Miller gibi markalara kendine özgü bir tat verdi. Çelikten alüminyuma geçtiklerinde, daha inert bir plastik kaplamaya da geçtiler. Bu, tadı o kadar değiştirdi ki (hikaye devam ediyor) Miller, daha çok ... gomalak gibi bir tada sahip olması için birayı biraz değiştirmek zorunda kaldı.
@jdv, garip şeyler oldu, kulağa ne kadar tuhaf gelse de otomatik olarak göz ardı etmem. Dünyanın geri kalanının ne kadarının Hershey'nin tadının tuhaf olduğunu (en hafif tabirle) düşündüğünü duydunuz mu? Neden?
@Graphus Sormaya korkuyorum. Gerçi şimdi düşünüyorum da, bu hikayeyi daha önce duyduğumu hatırlıyorum. Eminim yıkanmamış internet tüm detaylara sahiptir.
@jdv, Evet, İnternet Hershey'deki (ve benzer herhangi bir Amerikan çikolatasındaki) butirik asit hakkında her şeyi ve alışkın olmayanlara ekşi sütle yapılmış gibi tadı nasıl verdiğini anlatabilir. İlk denediğimde, kelimenin tam anlamıyla bittiğini düşündüm ve son kullanma tarihini kontrol ettim ^ _ ^
@grpahus Oh, heh. Evet. Tadı daha sütlü veya kremsi hale getirmek için eklendi, ancak hidrolize olduğu için bazı insanlar bunu tartışmamıza gerek olmayan her türlü hoş olmayan şey olarak tadabilir ve koklayabilir. (Ben de bitter çikolata hayranıyım, ama Kanada sütlü çikolatayla büyüdüm, bu yüzden Hershey'nin yerel fabrikasında yapılan tereyağlı türü tam da hatırladığım şeydi.)
user7592
2019-07-10 06:27:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Osmo top yağ, gıda sınıfı için güvenlidir ve "bira, şarap, tükürük ve süte" karşı dayanıklı olduğunu iddia eder ... ancak ilginç bir şekilde alkolden bahsetmedi. Ayrıca bitirmek için bir ahşap atış camım var, bu yüzden bir tekila birikintisinin 30 dakika boyunca üzerine oturmasına izin vererek iki kat osmo yağı içeren bir tahta parçasını test ettim ... ahşap üzerinde hiçbir etkisi yok ve tekila yuvarlandı .

Merhaba, SE'ye hoş geldiniz. İsterseniz bu teste devam edin ve zamanı geldiğinde Top Oil'in tekrarlanan maruz kalmayı nasıl ele aldığını bize bildirin.
BTW, geleceğe yardımcı olması durumunda, neredeyse tüm cilalar tamamen kürlendikten sonra gıda açısından güvenli kabul edilebilir / düşünülmelidir. Sadece bunun için sertifika alan ürünler ilanlarında, ürün literatüründe vb. Bahsedebilir, ancak bu özelliğe sahip olduğu için tanıtılan ürünler hakkında özel (gıda güvenliği açısından) hiçbir şey yoktur.
Eli Iser
2017-01-14 19:14:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Graphus'un da belirttiği gibi, su ve alkole karşı dayanıklılığı bitirmek, özellikle gıda güvenliği gereksinimi dikkate alındığında zordur. Bitmemiş bir atış camı ile denemenizi öneririm. Kırmızı sedir de kullanılsa da, ağırlıklı olarak Amerikan ak meşe ağacından yapılan alkollü içkiler (özellikle şarap yaşlandırma fıçıları) için fıçılara bakardım.

Bununla birlikte, fıçı ile tornalanmış cam arasındaki temel farkı not etmelisiniz - bir fıçıda sıvının son damarlı olması (özellikle tahtalar yivli keresteden yapılmışsa) cam altta veya yanlarda uç damarlı olacaktır (ahşabı nasıl çevirdiğinize bağlı olarak) Birini beyaz meşeden çevirip test ederdim.

PProteus
2017-01-18 00:16:28 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tahta çubuklar (barlarda) genellikle bir epoksi tabakasıyla bitirilir. Güçlüdür, dayanıklıdır, sıvı geçirmezdir ve kalınlaşır, bu nedenle sadece bir kata ihtiyacınız vardır. Yerel donanım mağazanızda büyük şişelerde epoksi reçine ve sertleştirici bulabilmelisiniz.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...