Soru:
Karbür bir aleti zımpara kağıdı ile keskinleştirebilir miyim?
Ljk2000
2016-03-31 17:53:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Körleşen ve keskinleştirilmesi gereken bazı yönlendirici bitlerim var. (Mümkünse) keskin bir kenar vermek için kullanabileceğim 220, 400 ve 600 kumlu zımpara kağıdım var. Daha yüksek kumlu zımpara kağıdı almam gerekirse, bununla iyiyim. HSS (Yüksek Hızlı Çelik) yapabileceğinizi biliyorum ama karbür için bilmek istiyorum.

Bileme için elmas uçlu bir eğe almam gerekirse, alacağım ama eğer mümkünse düzgün olacak zımpara kağıdı.

Evde karbür uçlarını bilenmeyi başaran birini tanımıyorum. Gönderin ya da yeni satın alın.
[Bu] (https://www.youtube.com/watch?v=HVxHa-4X2YQ) yardımcı olabilir.
Bu kadar faydalı bir şey yaptım, bir çeşit elmas dosya kullandığını görebiliyorum. buna dayanarak yerinde biraz zımpara kağıdı kullanabilir miyim? Hala iyi bir fikir olup olmadığını merak ediyorum.
Ben bir uzman değilim, bu yüzden bu sadece bir yorum, ancak zımpara kağıdının karbür bir kesme yüzeyinde çok şey yapacağını hayal edemiyorum. Ayrıca, sağdaki "İlgili" bölümüne bakarsanız ---> keskinleştirme ile ilgili pek çok konu göreceksiniz. Bunlardan bazılarını okumak yardımcı olabilir
Iki yanıtlar:
Graphus
2016-04-01 15:13:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Karbür aleti zımpara kağıdıyla keskinleştirebilir miyim?

Cevaba tam olarak ne tür bir kağıda atıfta bulunduğunuzu bilmeden belki de olabilir.

Zımpara kağıdı terimi çok gevşek bir şekilde kullanılmaktadır, çeşitli kağıtlardaki birçok farklı kum türü ve yapıştırma stiline ek olarak bazıları tarafından kağıt arkası olmayan zımparalama malzemelerini kaplamak için bile kullanılabilir.

Bazı ahşap işleme zımpara kağıtlarının temelde karbür üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır, kağıt üzerindeki aşındırıcı kuma (kuvars veya çakmaktaşı) kıyasla çok daha zordur. Bunu, kağıda çizik bırakmayacak şekilde yekpare karbür bir frezenin şaftında test edebilirsiniz.

Alüminyum oksit veya silikon karbür kağıtlarla biraz çekiş elde edebilirsiniz, gidişat yavaş olsa da. Bu iki aşındırıcı, çoğu yüksek kaliteli aşındırıcı kağıtlarda, bezlerde ve filmlerde (ıslak ve kuru tipler dahil) kullanılır ve karbürü cilalamak için kullanılabilirler. Parlatabilirlerse, malzemeyi 'kesiyorlar', dolayısıyla bileme için de kullanılabilirler.

Ancak genel olarak bu, şu veya bu türden elmas plakaları gerektiren bir şeydir:

Router bit sharpening on diamond hones

Bitlerin geometrisini değiştirmemek ve simetriyi korumak konusunda çok dikkatli olmalısınız, bu yüzden biraz daha bilgi:

S & A: Popüler Ağaç İşleme Konusunda Yönlendirici Bitimi Keskinleştirebilir miyim? Rockler'da Yönlendirici Uçlarını Bileme
Yönlendirici Uçlarının Bakımı ve Bileme Highland Woodworking'de

Ticari bir elmas plakaya daha ucuz bir alternatif, bir tür yassı çelik plakaya uygulanan bir elmas macunu kullanmak olabilir. Elmas pastalar, özellikle Çin'den doğrudan satın alırsanız, elmasları bileme işleminde kullanmak için ucuz bir başlangıçtır. Çok çeşitli tane boyutlarında mevcutturlar - genellikle ince uçta 0,5 mikrondan kaba uçta 30 veya 40 mikrona (aşındırıcı standartlarına göre hala nispeten ince) - ve yağda veya suda süspanse edilebilirler. Çoğu kullanıcı için yağ bazlı türle gitmesini tavsiye ederim.

Not: Karbürden gelen toz oldukça toksik olarak kabul edilir, bu nedenle kendinizi solumaktan korumak için uygun önlemleri almanız önerilir. Yağlı bir ortam kullanmıyorsanız, bitleri keskinleştirirken ve bileme ortamını daha sonra iyice yıkarken her şeyi yapın.

Damon
2016-04-01 16:29:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Genel olarak: Hayır.

(Silisyum Karbür ( SiC) zımpara kağıdı satın almadığınız sürece)

Her "sıradan" zımpara kağıdı herhangi bir Silikon kullanılarak yapılır Dioksit ( SiO 2 ) veya (daha pahalı) Alüminyum Oksit ( Al 2 O 3 ).

Mohs ölçeği sertliği değerlendirmenin bir yoludur, prensibi "daha sert malzemeler daha yumuşak olanları çizer, tersi değil" . Daha sert malzemelerin Mohs ölçeğine göre daha yüksek sayıları vardır.

Mohs sertliği Tungston Karbür ( WC) için yaklaşık 9.5 (bileşime bağlı olarak 0.05 verin veya alın), Al için yaklaşık 9.0'dır 2 O 3 ve SiO 2 için 7.0. Bu, sıradan zımpara kağıtlarının hiçbirinin klozet için aşındırıcı olarak çalışamayacağı anlamına gelir.

Klozeti çizebilmek / aşındırabilmek için 9.5'in üzerinde sertliğe sahip bir şeye ihtiyacınız var, geriye yalnızca SiC (9.6) ve elmas ( 10.0) veya Boron Nitrür ( BN) (zımpara kağıdı olarak mevcut değil, altından daha pahalı ve zehirlidir).

Bu, herhangi birinin ne söylediğine veya ne söylediğine bakılmaksızın youtube videosunda gösterilir, herhangi bir "sıradan" zımpara kağıdı için, onu bir WC aracını keskinleştirmek için kullanmanın hiçbir yolu yoktur.
Ya hile yapıyorlar (SiC kullanıyorlar ve söylemiyorlar veya bir WC aracı kullanmıyorlar) ) veya peri masalları anlatmak. Ya da belki keskinleştirmeleri plasebo etkisidir.

SiC zımpara kağıdı, burada Al 2 O 3 'un yaklaşık iki katı ve elmas zımpara kağıdının fiyatı kesinlikle yaprak aralığı başına iki basamaklı para biriminde (bu nedenle gerçekten pratik bir seçenek değil). Yolculuğunuz değişebilir.

SiC hemen hemen WC için yeterince zordur, ancak uzun sürmesini beklemeyin.

Bunlar güzel rakamlar, maalesef tüm hikayeyi anlatmıyorlar. AluOx sertliği değişir ve Mohs ölçeğinde yalnızca 9'a yaklaştırılır.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...